Wczytuję dane...

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

W jakiej temperaturze prać ręczniki?Po zakupie pięknych, mięciutkich, kolorowych ręczników szykujemy pranie i zadajemy sobie właśnie to pytanie - w jakiej temperaturze wyprać ręczniki? Często stoimy przed wyborem czy powinniśmy wyprać je w 40 °C co jest mniej higieniczne ale bardziej bezpieczne dla kolorów czy wstawić pranie na 60 °C czy 90°C co jest bardziej ryzykowne dla kolorów ale i zdecydowanie utrzyma nasze ręczniki w wyższym standardzie higieny.

Kupując piękne produkty chcielibyśmy aby ich kolory jak najdłużej były świeże. O ile przy praniu ubrań 40°C zazwyczaj jest wystarczające o tyle ręczniki to już trochę inna bajka. Ręczniki to bardzo osobiste części naszego wyposażenia domu. Po wytarciu w nie ciała na ich powierzchni zostają drobinki naszego naskórka oraz woda, jeśli dodatkowo odwiesimy je niedbale - zwinięte lub rzucone na podłogę, w naszym ciepłym mieszkaniu stwarzają się na ich powierzchni doskonałe warunki dla szybkiego namnażania rożnego rodzaju drobnoustrojów. Aby mieć pewność że pozbyliśmy się ich wszystkich warto więc prać ręczniki w temperaturze 60°C a nawet w skrajnych wypadkach w 90°C.

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

Warto jednak przed praniem spojrzeć na metkę. To na niej znajdziemy informację o bezpiecznej - zalecanej temperaturze prania naszych ręczników.
Na rynku można znaleźć ręczniki z różnymi zaleceniami prania. W naszej ofercie mamy ręczniki z serii Organic i Bamboo które producent zaleca prac w 40°C kolorowe i 60°C białe. Niższa zalecana temperatura prania kolorowych ręczników z serii Organic wynika najprawdopodobniej z tego, że barwniki które zostały użyte przy produkcji tych ręczników są delikatniejsze aby były bardziej bezpieczne dla środowiska. Również włókna z których zrobione są produkty organiczne są krótsze więc również ich struktura jest bardziej delikatna. Nie oznacza to jednak, że te ręczniki są złe. Trzeba wiedzieć jak o nie zadbać aby służyły nam wystarczająco długo. Tego typu ręczniki znajdą zastosowanie w gospodarstwie domowym, gdzie jest mało domowników lub każdy z rodziny ma swój oznaczony ręcznik (jak oznaczyć ręczniki domowników dowiecie się z kolejnego wpisu). Nie polecałabym jednak ręczników, które producent zaleca prać w 40°C do gabinetów kosmetycznych czy salonów SPA. Częste pranie w wyższej niż zalecanej temperaturze prania spowoduje szybkie zużycie materiału, wiec i konieczność częstszej wymiany na nowe. Nawet jeśli bardzo chcielibyśmy być eco, to częsta wymiana ręczników (nawet organicznych) nie będzie bardziej eco niż zakup bardzo dobrej jakości ręczników, których wymiana nie będzie tak częsta. 

Są jednak ręczniki, które są produkowane z przeznaczeniem do takich obiektów jak gabinety kosmetyczne czy hotele i pensjonaty. Nasze bestsellerowe ręczniki Olima 450, które według producenta można prac w 60°C bez obawy o utratę kolorów są świetnej jakości i sprawdzają się nawet w ekstremalnych warunkach. Nasi klienci zdradzili nam że piorą te CZARNE ręczniki nawet w 90°C w profesjonalnych środkach a kolory są wciąż intensywne i nie blakną!

Kiedy prać ręczniki w wysokich temperaturach?

Generalnie w domowych warunkach, codzienne pranie ręczników w 60°C będzie wystarczające, jednak każdy kto ma dzieci w przedszkolu, czy szkole zdaje sobie sprawę z tego, że czasami nasze pociechy przynoszą ze szkoły nie tylko książki i oceny ale również niemile widzianych gości - pasożyty takie jak owsiki czy wszy.

W takiej sytuacji nie tylko pościel wszystkich domowników ale i ręczniki powinny zostać wyprane w wysokich temperaturach - najlepiej w 90°C. Następnie wysuszone (najlepiej w suszarce elektrycznej nastawionej na program przeznaczony do suszenia ręczników/pościeli) a na koniec wyprasowane przy ustawionej na żelazku możliwie najwyższej temperaturze. 

Oczywiście w salonach kosmetycznych, gabinetach spa oraz pensjonatach temperatura prania na poziomie 90°C jest bardzo często stosowana ze względu na utrzymaniu higieny na najwyższym poziomie. 

Owsiki i wszy w szkole. Pranie ręczników i pościeli.Jakie jeszcze wskazówki prania możemy Wam dać?

Przy okazji tematu prania nie możemy nie wspomnieć o tym aby pamiętać, że nie powinno się używać do prania ręczników płynów i kapsułek oraz nie powinno się również płukać ręczników w płynach do zmiękczania tkanin. Te detergenty zmniejszą wchłanianie wody przez ręczniki dlatego zalecamy aby prać je jedynie w proszku do prania. 

Pranie

#jakprac #jakatemperatura #reczniki